Maty węchowe i zabawki logiczne to jeden z łatwiejszych sposobów treningu kociego intelektu, nie wymagający przy tym specjalnego wysiłku od opiekuna. Na rynku jest wiele rodzajów zabawek, które zmuszą kota do myślenia - od prostych mat węchowych ze skrawków materiału, poprzez kule, z których chrupki wypadają podczas turlania, po rozbudowane labirynty pełne zakamarków i schowków, w których skrywają się smaczki. Jeśli masz zdolności manualne, możesz pobawić się w samodzielne wykonanie takich łamigłówek - wystarczy poszukać inspiracji w Internecie.
CO DAJĄ KOTU ZABAWKI "DO ROZKMINIANIA"?
>> Zmuszają go do myślenia, uruchamiając przy tym wszystkie lub część zmysłów (najczęściej węch i dotyk, rzadziej słuch, a na końcu wzrok).
>> Zajmują go na dłuższy czas, dzięki czemu sprawdzają się, gdy zwierzak zostaje sam w domu.
>> Doskonale wzbogacają środowisko domowe jako łatwo dostępny i tani element kotyfikacji.
>> Bywają dobrym rozwiązaniem dla kotów łapczywych lub otyłych, gdyż spowalniają proces jedzenia, a czasem również zmuszają kota do "zapracowania" na posiłek.
>> Pozwalają kotu pozytywnie spożytkować energię i dają mu satysfakcję - o ile zdoła zdobyć smaczek ;)
>> Ułatwiają wyciszenie emocji, dzięki czemu są doskonałą pomocą w pracy z kotem nadpobudliwym.
CZY KAŻDA MATA I ZABAWKA LOGICZNA JEST ODPOWIEDNIA DLA KAŻDEGO KOTA?
Nie. Tylko maty i zabawki dobrze dobrane do umiejętności kota pomagają budować jego pewność siebie (a wiemy, że zbyt niska pewność siebie często jest powodem zaburzeń behawioralnych).
Zbyt trudna łamigłówka może zniechęcić kota do jakiejkolwiek pracy, a frustracja wywołana niedostępnością smaczków może wręcz pogorszyć jego samopoczucie. Trzeba też pamiętać, że nadmierny głód czy zbyt wiele bodźców dookoła mogą rozpraszać kota i utrudniać mu zadanie.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, ABY TRENING PRZYNIÓSŁ KORZYŚCI?
Nie przeciążaj kota
Kiedy zauważysz, że kot stracił zainteresowanie, pora zakończyć trening. Wymuszanie pracy przyniesie odwrotny skutek i spowoduje frustrację. Kot zmuszany do nauki szybko się do niej zniechęci.
Kontroluj ilość przysmaków
Smaczki zazwyczaj są bardzo kaloryczne, nie należy więc z nimi przesadzać, aby nie doprowadzić do nadwagi. Jeśli dużo trenujesz z kotem, możesz nieco zmniejszyć regularne porcje posiłków, pamiętaj jednak, że przysmaki nie zastąpią pełnowartościowej karmy.
Ważne
Kot może nie mieć w danej chwili ochoty na uczenie się sztuczek i należy to zaakceptować. Współpraca musi być dobrowolna i zgodna z potrzebami twojego przyjaciela. Pamiętaj - to ma być dla niego przyjemność!
A JEŚLI KOT NIE CHCE SIĘ W TO BAWIĆ?
Oto kilka powodów, dla których twój kot może nie zainteresować się matą:
>> Nie ma akurat ochoty na zabawę.
>> Jest zmęczony, senny lub chory.
>> Jedzonko jest zbyt mało atrakcyjne, aby chciało mu się wysilić ;)
>> Zadanie jest dla niego za trudne.
>> Ten rodzaj zabawy go nie kręci.
Warto jednak próbować. Być może zmiana zabawki i zawartości, a także twoja zachęta i udział w treningu przekonają kota do włożenia odrobiny wysiłku w zdobycie ulubionej przekąski. Zyskasz dzięki temu wielofunkcyjne narzędzie do pracy i zabawy z pupilem.