Mata węchowa

KOCI ETOGRAM - Z CZYM SIĘ TO JE?

Mówiąc najprościej - etogram to zestaw pierwotnych zachowań, zaspokajających podstawowe potrzeby zwierzaka. To niejako program wdrukowany w koci mózg przez ewolucję. Niemożność swobodnej ekspresji tego programu może doprowadzić do poważnych problemów. Niektóre z tych zachowań, takie jak jedzenie i spanie, są oczywiste i wspólne dla wszystkich rozwiniętych organizmów. Bez nich po prostu nie przeżylibyśmy. Inne są bardziej specyficzne dla kociego gatunku i nie każdy opiekun zdaje sobie z nich sprawę. A warto dokształcić się w temacie, aby zapewnić przyjacielowi jak najbardziej "kocie" życie w sztucznym środowisku, jakim jest nasz dom.  W przeciwnym wypadku będzie po prostu nieszczęśliwy i zestresowany, a tym samym podatny na choroby i problemy behawioralne. 

Zatem po kolei:

Pożywienie

Zdrowa dieta to podstawa dobrego samopoczucia - o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Zadbaj, aby Twój kot jadał pełnowartościową karmę przeznaczoną dla swojego gatunku. Pamiętaj też, aby nie przesadzać z ilością - nadwaga może doprowadzić do wielu chorób, szczególnie w starszym wieku. 

Sen

Koty to śpiochy. Przesypiają kilkanaście godzin dziennie, zależnie od wieku, poziomu aktywności, pogody, pory roku czy stanu zdrowia i jest to dla nich całkowicie naturalne. Niemniej od czasu do czasu budzą się, aby zająć się kocimi sprawami, o których poniżej.  

Zabawa

To sposób na trening, rozładowanie napięcia, wyładowanie energii, a przede wszystkim przyjemność. Mimo natury śpiocha koty nie lubią się nudzić! W pierwszym etapie życia zabawa pozwala kociętom na prawidłowy rozwój - uczenie się podstawowych umiejętności, ćwiczenie koordynacji i siły mięśni, a także zmysłów.

Pielęgnacja sierści

Zdrowy kot jest czyściutki i poświęca mnóstwo czasu na pucowanie każdego kawałka ciała. Jeśli Twój mruczek przestał się myć i widzisz, że jego sierść jest zaniedbana, pędź do weterynarza, bo oznacza to, że dzieje się z nim coś złego.  

Znaczenie terenu

Jeśli sądzisz, że wykastrowane/wysterylizowane koty nie znaczą terytorium, jesteś w błędzie. Koty używają do znaczenia nie tylko moczu, ale również feromonów. Te wszystkie podrapane meble i narożniki umazane na czarno od ocierania się pyszczkiem to właśnie wizytówki z napisem "jestem u siebie". Dlatego tak ważne jest zapewnienie kotu możliwości drapania. I nie wystarczy kupić drapak. Trzeba jeszcze ustawić go w odpowiednim miejscu, bo upchnięty do kąta nie spełni swojej roli "totemu". 

Polowanie

Kot to drapieżnik - bez dwóch zdań. Natura wyposażyła go w instynkt łowcy, aby mógł skutecznie zdobywać pożywienie, i instynkt ten nie zanika nawet jeśli pod nosem stoi pełna miska. Zaspokojenie go jest kotu niezbędne dla zdrowia psychicznego. Jeśli nie może polować naprawdę, należy zapewnić mu taką możliwość dzięki odpowiedniej zabawie.  Warto przy tym dowiedzieć się, co to takiego cykl łowiecki. Dzięki jego zachowaniu zwykłe skakanie za wędką zamieni się w prawdziwe polowanie.  

Ukrywanie się

Chowanie się we wszelkiego rodzaju dziuplach daje kotu poczucie bezpieczeństwa. Nasze domowe mruczki mają do dyspozycji wygodne kanapy w bezpiecznym otoczeniu, a i one - jeśli czują się niepewnie - wolą się schować na wszelki wypadek. Dlatego koniecznie należy zapewnić im odpowiednie kryjówki. 

Eksploracja

Znasz brytyjskie powiedzonko Curiosity killed the cat? Po naszemu: ciekawość zabiła kota. Brzmi nieco makabrycznie, ale nie wzięło się znikąd. Koty są ciekawskie do tego stopnia, że często pakują się w kłopoty. Powąchać  świeczkę, zajrzeć w ciasną dziurę, wspiąć się w miejsce, z którego nie umie się zejść - na kota zawsze można liczyć. Zapewnienie mu bezpiecznych możliwości eksploracji wymaga nieco wyobraźni lub podpowiedzi behawiorysty, ale sprawdzą się tutaj tunele, pudła, a choćby nawet przestawienie na chwilę drapaka na środek pokoju.  

Obserwacja

Potrzeba ciągłej obserwacji otoczenia jest wdrukowana w kocie geny. Drapieżnik musi wiedzieć, gdzie jest zdobycz, czy to odpowiedni moment do ataku, czy na terytorium nie pojawił się rywal lub zagrożenie - czujność ratuje życie. Twój kot będzie się gapił za okno, na nowego domownika z wysokości drapaka, w ekran, jeśli dzieje się na nim coś ciekawego, a także na Ciebie, żeby wiedzieć, czy przypadkiem nie wybierasz się do kuchni ;) 

Jak widzisz, pod naukowo brzmiącą nazwą kryją się proste wskazówki. Jeśli będziesz o nich pamiętać, łatwiej zadbasz o dobrostan swojego ogoniastego przyjaciela.